• Plan pracy SKW

Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu „Serce na dłoni”

Rok szkolny 2020/2021

„Każdy ma coś, co może dać innym”

B. Bush

W roku szkolnym 2020/2021 Szkolne Koło Wolontariatu zajmie się propagowaniem postaw proekologicznych wśród uczniów naszej szkoły oraz społeczności lokalnej. Wybrane działania mają w efekcie doprowadzić do tego, że uczniowie naszej szkoły staną się osobami wrażliwymi w obcowaniu z przyrodą, szanującymi ją, odkrywającymi jej uroki, umiejącymi się o nią troszczyć, potrafiącymi zachowywać się z szacunkiem wobec środowiska naturalnego, w którym przebywają.

- Akcja rekrutacyjna w szkole.

- Zaplanowanie całorocznej pracy SKW „Serce na dłoni” i „Wolontariatu Junior”.

- Dokonanie wyboru do Rady SKW „Serce na dłoni”.

- Przygotowanie legitymacji dla wolontariuszy na bieżący rok szkolny.

- Przygotowanie gazetki informacyjnej o pracy koła.

- Zaopiekowanie się młodszymi koleżankami i kolegami w szkole. Pomoc w odnalezieniu się w nowym miejscu.

- Pomoc w organizacji akcji „Sprzątanie Świata”

PAŹDZIERNIK

- Ogłoszenie konkursu fotograficznego o tematyce „Piękno przyrody” i „Obszary zniszczeń przyrody     przez człowieka”

- „Z natury segreguję…” zorganizowanie warsztatów prawidłowego segregowania odpadów, zbierania odpadów do właściwych pojemników, wyrobienie nawyku segregacji odpadów.

- Opieka nad niepełnosprawnymi uczniami podczas przerw (wspólne zabawy, zapewnienie towarzystwa        i opieki).

- Wspieranie nauczycieli podczas pełnienia dyżurów na korytarzach.

- Współpraca z SU

- Zaopiekowanie się młodszymi koleżankami i kolegami. Pomoc w odnalezieniu się w nowym miejscu.

- Organizacja Dnia Czystego Powietrza 14 listopada

- Opieka nad potrzebującymi uczniami podczas przerw (wspólne zabawy, zapewnienie towarzystwa i opieki).

GRUDZIEŃ

- Obchody dnia wolontariusza w szkole (kiermasz „ eko-soków ”, gry i zabawy promujące zachowania proekologiczne wśród uczniów naszej szkoły)

- Obchody Międzynarodowego Dnia  Praw Zwierząt” Zbiórka karmy oraz starych koców dla zwierząt mieszkających w schronisku

- Przygotowanie wolontariuszy do wzięcia udziału w WOŚP

STYCZEŃ

- Przygotowanie przedstawienia o tematyce ekologicznej i zaprezentowanie go społeczności naszej szkoły.

- Obchody Dnia Demokracji Zwierzyny Leśnej

MARZEC

- Zaproszenie do szkoły gościa kompetentnego w danej tematyce np.: leśnika lub przedstawiciela Wydziału Ochrony Środowiska.

- Pomoc w pracach w szkolnym ogródku dydaktycznym.

KWIECIEŃ

- Zorganizowanie happeningu z okazji Święta Ziemi, przemarsz ulicami miasta, zwrócenie jak największej liczby osób na problemy, z którymi boryka się nasza Planeta.

- Pomoc w pracach w szkolnym ogródku dydaktycznym.

MAJ

- Zorganizowanie gier i zabaw dla dzieci i dorosłych promujących wiedzę ekologiczną podczas pikniku rodzinnego.

CZERWIEC

- „Ekologiczne potyczki” – spotkania zespołów klasowych z wolontariuszami, sprawdzenie wiedzy                 i umiejętności ekologicznych zdobytych przez uczniów w ciągu roku. Wyłonienie „EKOklasy”.

- Wspieranie nauczycieli w trakcie pełnienia dyżurów szkolnych.

- Podsumowanie rocznej działalności SKW „Serce na dłoni”. Wybór wolontariuszy roku 2020/2021.

Każdemu sercu bliska,

ochrona środowiska.