• 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

O tym jak okazywać życzliwość innym rozpisywać się nie będę. Każdy – choćby intuicyjnie – wie to doskonale, a wachlarz życzliwych zachowań jest tak szeroki, jak szeroki jest wachlarz osób, z którymi na co dzień się stykamy. Każdej z nich, bez wyjątku, możemy okazać serce i drobnym gestem rozjaśnić jej dzień. Prosty test na życzliwość? Wywołuje uśmiech – często nieśmiały i doprawiony zaskoczeniem obdarowanego, ale zawsze szczery i spontaniczny. Przetestujcie – działa!

Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku zwierząt – okazywanie im życzliwości jest tym szlachetniejsze, że najczęściej nie możemy liczyć na żadną nagrodę. W zwierzęcym słowniku nie istnieją takie pojęcia jak wdzięczność i zapłata. Ot, dobry uczynek w stosunek do zwierzęcia,    to dobro w czystej postaci. Przykład, ot chociażby taki gest kierowcy miejskiego autobusu w Łodzi: (skopiujcie do przeglądarki poniższy w link i obejrzyjcie filmik)

Artykuł zaczerpnięty ze strony  https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-zyczliwosci/#more-6474

Zapraszamy Was również do obejrzenia prezentacji, którą znajdziecie pod podanym linkiem:

Drodzy Wolontariusze,

Wiemy, że jesteście zawsze bardzo życzliwi i przepełnieni empatią, czego wyraz niejednokrotnie daliście podczas wielu akcji organizowany przez SKW „Serce na dłoni”.

Chcemy Wam przypomnieć, że Dzień Życzliwości jest Waszym świętem, bowiem to Wy właśnie wnosicie wiele życzliwości, serca, zaangażowania w działalność szkolnego wolontariatu.         Pamiętajcie, aby tego dnia szczególnie, dać odczuć życzliwość i ciepło Waszym Rodzicom, bliskim,  koleżankom  i kolegom, znajomym…ale nie tylko. Nie zapominajcie o nikim, kto może potrzebować pomocy    i dzielcie się swoją życzliwością i dobrymi uczynkami z każdym, każdego dnia.

Dziękujemy, za  Waszą życzliwość i zaangażowanie w działalność SKW „Serce na dłoni”.  Życzymy, aby szczególnie w ten wyjątkowy dzień, każdy z Was dzielił się życzliwością, ale również doświadczył jej od innych.

Opiekunowie SKW „Serce na dłoni”