• Obiady październik

          • Szanowni Państwo, 

            Konto do wpłat za obiady dzieci to:

             

            Bank Spółdzielczy 

            80 8780 0007 0000 0547 1002 0102 

            W tytule przelewu prosimy podać imię i nazwisko dziecka, klasę (oddział przedszkolny) oraz informacje za jaki miesiąc realizowany jest przelew. 

            Kwota za obiady dzieci szkolne za Październik 2022 wynosi 95,00 zł 

             

            Kwota za obiady dzieci z oddziału przedszkolnego za Październik 2022 wynosi 76,00 z

            • Wpłat dokonujemy od 20 do 25 dnia miesiąca poprzedzającego nowy miesiąc, za który wnoszona jest opłata.Kwota na każdy miesiąc podana będzie do wiadomości na tablicy i na stronie szkoły. 
            • Zwracamy uwagę na terminowe dokonywanie płatności 
          • Obiady

          • Szanowni Państwo, 

            Konto do wpłat za obiady dzieci to : 

            Bank Spółdzielczy 

            80 8780 0007 0000 0547 1002 0102 

            W tytule przelewu prosimy podać imię i nazwisko dziecka, klasę (oddział przedszkolny) oraz informacje za jaki miesiąc realizowany jest przelew. 

            Kwota za obiady dzieci szkolne za Wrzesień 2022 wynosi 100,00 zł 

             

            Kwota za obiady dzieci z oddziału przedszkolnego za Wrzesień 2022 wynosi 80,00 zł

             

            • Wpłat dokonujemy od 20 do 25 dnia miesiąca poprzedzającego nowy miesiąc, za który wnoszona jest opłata.
              Kwota na każdy miesiąc podana będzie do wiadomości na tablicy i na stronie szkoły. 
            • Zwracamy uwagę na terminowe dokonywanie płatności 
          • Dowozy

          • Dowozy do Szkoły Podstawowej W Rudzie Bugaj. 

            7.10 – Aleksandrów Al. Wyzwolenia 3, Szkoła Podstawowa Nr 4 (wsiadają dzieci i nauczyciele do SP Ruda Bugaj) autobus jedzie ul. Warszawską, Daszyńskiego (przy dawnym sklepie meblowym), Daszyńskiego (przed zakrętem, przy Jana Sobieskiego) – jedzie prosto Nakielnica – zawraca, wysadza dzieci w SP Ruda Bugaj – jedzie Aleksandrów – Warszawska – Brużyca- na zakręcie skręca na Księstwo- Księstwo 34, Księstwo 12, SP Ruda Bugaj – wysiadają dzieci 

             

          • DOWOZY I ODWOZY

          • DOWOZY I DOWOZY W DNIU 1 WRZEŚNIA

            8:30 – autobus zabiera dzieci w Nakielnicy i jedzie do Księstwa, Brużyca, ul. Warszawska, objeżdża Plac Kościuszki.8.35  Staje przy „starej poczcie”, jedzie ul. Warszawską, Daszyńskiego (przystanek przy sklepie meblowym), Ruda Bugaj, szkoła

            8:45 - Szkoła Podstawowa w Rudzie Bugaj

            12:45 zabiera dzieci z SP Ruda BugajNakielnica (wysadza dzieci i zawraca)             Ruda Bugaj (skręca na Księstwo)             Księstwo             Brużyca             Aleksandrów Łódzki

          • Zakończenie roku szkolego

          • Uroczyste zakończenie roku szk. 2021/2022 w SP Ruda Bugaj 24.06.2022

             

            Klasy I – IV godz. 9.00

             

            Klasy V – VIII godz. 11.00

             

            Dowozy i odwozy:

             

             

            8:30 – autobus zabiera dzieci w Nakielnicy i jedzie do Księstwa, Brużyca, ul. Warszawska, objeżdża Plac Kościuszki.

            8.35  Staje przy „starej poczcie”, jedzie ul. Warszawską, Daszyńskiego (przystanek przy sklepie meblowym), Ruda Bugaj, szkoła

             

            8:45 - Szkoła Podstawowa w Rudzie Bugaj

             

            12:45 zabiera dzieci z SP Ruda Bugaj

            Nakielnica (wysadza dzieci i zawraca)

                         Ruda Bugaj (skręca na Księstwo)

                         Księstwo

                         Brużyca

                         Aleksandrów Łódzki

             

             

          • Odznaki Korczakowskie- czerwiec 2022

          • Ia

             

            1.Natan Stępniewski - Mały Sportowiec

            2. Patrycja Kośla -  Pomocna Dłoń

            3. Maja Pasikowska - Strażnik Bezpieczeństwa

            4.Michalina Gawęda - Sowa Mądra Głowa

            5. Alicja Kubicka - Mały Artysta

            Ib

            1. Klaudia Przepiórska - Pracowity jak Mrówka
            2. Zuzanna Jóźwiak - Pomocna Dłoń
            3. Alisa Poliakova - Sowa Mądra Głowa
            4. Krzysztof Słowikowski - Sowa Mądra Głowa
            5. Antoni Kurowski- Sowa Mądra Głowa

            IIa

            1. Zofia Turewicz - Sowa Mądra Głowa
            2. Igor Kumór - Sowa Mądra Głowa
            3. Jan Nowak - Sowa Mądra Głowa
            4. Grzegorz Wojtczak - Mały Artysta

            IIb

            1. Piotr Wiliński - Pracowity jak Mrówka
            2. Anna Chylińska - Pracowity jak Mrówka
            3. Nadia Chołys - Pracowity jak Mrówka

            IIIa

            1.     Maja Bartosik – Mały Artysta

            2.     Olaf Leniart – Mały Sportowiec

            3.     Marianna Grabczak – Pomocna Dłoń

            4.     Paulina Kozłowska – Mały Artysta

            5.     Adrian Brendel – Mały Sportowiec

             


             

            IIIb

            1.Adam Ziankowski - Sowa Mądra Głowa

            2. Kacper Wysocki - Sowa Mądra Głowa

            3. Dawid Kamiński - Pomocna Dłoń

            4. Jagoda Kubicka - Pasjonat

            IV

            1. Jan Szulc - Sowa Mądra Głowa 
            2. Lilianna Słomska - Sowa Mądra Głowa
            3. Zofia Nadolska - Sowa Mądra Głowa
            4. Lena Mokras - Mały Artysta
            5. Sebastian Mokras - Mały Sportowiec

            V

            1. Hubert Nowakowski - Herkules Nauki
            2. Filip Florczak - Herkules Nauki
            3. Hubert Florczak  - Herkules Nauki
            4. Maciej Pietrzak - Artysta

            VI

            1. Pola Piechocka - Herkules Nauki
            2. Paweł Zwierzchowski - Sportowiec
            3. Emilia Brendel - Lider Samorządności
            4. Antoni Pazik - Ambasador Kultury i Bezpieczeństwa

             

            VIIa

            1. Natalia Kowalczyk - Herkules Nauki 

            2. Wiktoria Witkowska - Poszukiwacz Wiedzy 

            3. Klaudia Kwoka - Pasjonat

            4.Jan Owczarek -  Sportowiec

             

            VIIb

            1. Barbara Klimaszewska - Artysta
            2. Oliwia Król - Serce do Serca
            3. Filip Marchewka - Ambasador Kultury i Bezpieczeństwa
            4. Ignacy Wojtczak - Sportowiec 

            VIIIa

            1. Marcel Sierny   - Pasjonat  
            2. Maja Daniłowicz - Herkules Nauki
            3. Adam Szumiński - Herkules Nauki
            4. Adam Gośliński - Herkules Nauki

            VIIIb

            1. Jacek Pietras - Artysta 
            2. Filip Bartosik - Lider Samorządności 
            3. Tadeusz Wojtczak - Lider Samorządności 
          • Przygoda z tatą

          • Przygoda z Tatą

            Już 19 czerwca w Łodzi odbędzie się gra miejska pod nazwą Przygoda z Tatą. Rodzinne wydarzenie wystartuje o godzinie 10:00, a start i meta znajdować się będą w Parku Poniatowskiego.

            Dzięki zabawie tegoroczny Dzień Ojca będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich rodzin z dziećmi, które wezmą w niej udział. Na uczestników czekają zagadki, konkurencje umysłowe i sprawnościowe, nowe aktywności i niespodzianki to wszystko podczas kilku godzin bezpłatnej imprezy.

            Do wspólnej zabawy zapraszamy drużyny składające się z ojców oraz dzieci w każdym wieku. Do teamu mogą dołączyć również mamy. Nie ma ograniczeń w liczebności rodzinnej drużyny. Wszyscy, którzy wezmą udział w imprezie, mogą liczyć na wiele atrakcji, przygód i pamiątek oraz wezmą udział w losowaniu voucherów na weekendowy, rodzinny pobyt na Mazurach. Na zwycięzców czekają specjalne nagrody.

            Dodatkowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy do znalezienia  na stronie https://przygodaztata.azs.pl/miasta/lodz/.

            Planowane konkurencje na trasie gry:

            1. wspólne wiosłowanie na ergometrze wioślarskim

            2. konkurencja celnościowa rzuty do kosza

            3. konkurencja szybkościowa rodzinna sztafeta

            4. element integracji wspólne budowanie wieży/zamku z kartonów/skrzynek lub układanie puzzli

            5. element twórczy układanie wierszyka z podanymi przez organizatora hasłami

            6. konkurencja zagadkowa polegająca na rozwiązaniu zagadki związanej z lokalnym dziedzictwem

            7. konkurencja sprawnościowa przejście toru przeszkód

            8. konkurencja lekkoatletyczna pchnięcie kulą/piłką lekarską

            9. gra w golfa

            10. gra niespodzianka do zaliczenia wylosowane zadanie

            Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akademickiego Związku Sportowego, która realizuje zadanie zlecone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

            Zapisy: https://przygodaztata.azs.pl/zapisy/

             

          • Szkolny konkurs ortograficzny

          • Regulamin Szkolnego Konkursu Ortograficznego

            "Majowy Mistrz Ortografii"

            dla uczniów klas IV-VII

            I edycja


            Cele:

            • Doskonalenie poprawności ortograficznej.
            • Posługiwanie się w piśmie poprawną polszczyzną.
            • Mobilizowanie do poznania i utrwalania reguł ortograficznych.
            • Rozbudzanie motywacji do korzystania ze słowników ortograficznych.
            •  Zachęcanie do zabawy z ortografią.
            • Wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własnych kompetencji. 


            Ustalenia ogólne: 

            a) Udział uczniów w konkursie jest dobrowolny .

            b) W etapie szkolnym mogą brać udział chętni uczniowie z klas IV-i VII.

            c) Konkurs jest dwuetapowy. W etapie początkowym uczniowie napiszą dyktando ze słuchu. Z każdej z klas wytypowanych zostanie po dwóch uczniów ( z najwyższymi wynikami). W etapie drugim uczniowie napiszą dyktando ze słuchu oraz rozwiążą krótki test ortograficzny.

            d) Tytuł „MAJOWEGO MISTRZA ORTOGRAFII" otrzyma laureat z najwyższą liczbą punktów.

            Zakres wymagań:

            Konkurs obejmuje następujące treści edukacji polonistycznej, przewidziane w podstawie programowej dla klasy IV-VII szkoły podstawowej:

            •      Pisownia wyrazów wielką, małą literą;

            • Pisownia wyrazów z „ó" wymiennym i niewymiennym;
            • Pisownia wyrazów z „rz" po spółgłoskach;

            •      Pisownia wyrazów z „rz" wymiennym i niewymiennym;

            •      Pisownia wyrazów z „ż" wymiennym i niewymiennym;

            •      Pisownia wyrazów z „h", „ch" wymiennym i niewymiennym;

            •      Pisownia wyrazów z „ę", „ą", ,,en”, ,,em”, ,,on”, ,,om”;

            •      Pisownia partykuły ,,nie” z różnymi częściami mowy.


             Termin konkursu:  18.05.2022r.

            Czas trwania: 2 godz. lekcyjne


          • Wyniki konkursu

          • Nasz szkoła wzięła udział w konkursie na najlepszy krótki materiał filmowy promujący szczepienia przeciw COVID-19, organizowany przez Wojewodę Łódzkiego. Miło nam ogłosić, że zajęliśmy 6 miejsce na 68 zgłoszonych szkół. Dzięki temu wyróżnieniu nasza szkoła wzbogaci się o niesamowity sprzęt sportowy!!!

            konkurs_film.doc



          • Obiady maj

          • Koszt obiadów – maj/2022 (17 dni)

            Uczniowie szkoły – 85,00 zł.

            Uczniowie oddz. przedszk. – 68,00 zł.

            Wpłaty do 10 maja.

          • "WITAJ MAJ"

          •                               „WIWAT MAJ”   II edycja 2021/2022                             

                                               

            Szkolny projekt upamiętnienia 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi i Dnia Zwycięstwa.

            Celem projektu jest rozwój postaw patriotycznych młodego pokolenia, upamiętnienie ważnych  wydarzeń z historii Polski.

            Cele szczegółowe:

            • uświadomienie znaczenia świąt państwowych: Święta Pracy,  Konstytucji 3 Maja, a także Dnia Flagi  i Dnia Zwycięstwa.
            • rozwój postaw patriotycznych; szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej
            • edukacja historyczna
            • kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz więzi z krajem ojczystym
            • tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z krajem ojczystym przez uczestnictwo w spotkaniach, uroczystościach i konkursach
            • kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości państwowych
            • rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności
            • Zachęcanie do uczestnictwa w kulturze.
            • rozwijanie twórczego zaangażowania uczniów
            • wyrabianie nawyku dbałości o kulturę języka na różnych poziomach (ortograficznym, interpunkcyjnym, leksykalnym, składniowym, fleksyjnym, graficznym)
            • wdrożenie uczniów do pracy samokształceniowej przy wyszukiwaniu informacji z dostępnych źródeł wiedzy
            • kreowanie postaw prozdrowotnych poprzez kształtowanie nawyków aktywności ruchowej.
            • rozwijanie   kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnych.  
            • promowanie różnorodnych aktywności i osiągnięć uczniów.
            • Rozwijanie umiejętności zgodnej współpracy i współdziałania w grupie;


            Projekt jest skierowany do społeczności szkolnej na różnych poziomach i daje możliwość wszystkim uczniom do wykazania się zaangażowaniem,  kreatywnością,    umiejętnościami, talentami, wiedzą.


            Czas trwania projektu: 29 kwietnia 2022r. - 10 maja 2022r.


            Formy realizacji: udział uczniów w następujących konkursach:


            • Spacer z flagą    -  konkurs fotograficzny dla klas 0-VIII
            • „Wiwat Maj 2022”- konkurs na spot filmowy reklamujący polską flagę – praca grupowa – klasy 0-VIII
            • "Historia w słowach zamknięta" – opowiadanie - konkurs literacki dla klas VI-VIII
            • "Za to kocham Polskę" - konkurs literacki na wiersz  dla klas I-V
            • „Polskie symbole narodowe”  - konkurs historyczny dla klas IV -V
            • „Twórcy Konstytucji 3 maja” – konkurs historyczny dla klas VI-VIII
            • Majowym krokiem po zdrowie  - konkurs sportowy dla klas 0 – VIII



             Ogólne zasady przeprowadzania konkursów:

            • Uczniowie zgłaszają się do konkursów w przewidzianej dla nich kategorii wiekowej.
            • Uczeń może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.
            • Regulaminy poszczególnych konkursów zostaną zamieszczone na stronie szkoły https://spruda.edupage.org/ , w strumieniu Samorządu Szkolnego oraz w strumieniach przedmiotów: język polski, historia, plastyka, wychowanie fizyczne do 22 kwietnia 2022r..
            • Prace uczniowie wykonują i odsyłają zgodnie z zapisem w regulaminie danego konkursu do 10 maja.
            • Konkursy  z historii odbędą się 10 maja.
            • Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminów.


            Nagrody:

            • Za udział w konkursie – 3 punkty z zachowania.
            • Za zajęcie kolejnych miejsc – punkty z zachowania przyznaje jury.
            • Za zajęcie miejsc od 1 do 3 – nagrody rzeczowe i dyplomy uznania.
            • Dodatkowe nagrody przyznają organizatorzy konkursów zgodnie z regulaminem konkursu.


            Podsumowanie projektu:

            • Wstępne   - do 20 maja 2022r., (ustalenie miejsc, przyznanie punktów)
            • Wręczenie nagród i dyplomów – 1 czerwca 2022r., (termin może ulec zmianie)

            Ewaluacja:

            • Ocena liczby uczestników konkursów i jakości  wykonania zadań konkursowych



                                           Koordynator projektu: Jolanta Kurowska

                                           Organizatorzy: Tomasz Cichy

                                                                       Renata Krasnodębska-Rogalska

                                                                       Jolanta Kurowska

                                                                       Marta Olczak

                                                                       Emilia Porczyńska

            konkurs_historyczny_kl._IV-VI_Polskie_symbole_narodowe.docx

            ​​​​​​​
            konkurs_historyczny_kl._VII-VIII.docx

            Konkurs_na_spot_reklamowy.docx

            konkurs_sportowy_-_II_edycja.docx

            regulamin_k.literacki_VII-VIII.docx

            REGULAMIN_KONKURSU_LITERACKIEGO_NA_WIERSZ.docx​​​​​​​

            Nacobezu_-_opowiadanie(1).odt

            Wiwat_maj_2022_konkurs_fotograficzny.odt​​​​​​​

          • ODZNAKI KORCZAKOWSKIE- KWIECIEŃ 2022

          • Ia

            1. Maciej Żołnierkiewicz- Mały Sportowiec

            2. Aleksander Nowak- Mały Sportowiec

            3. Martyna Spychalska- Ambasador Kultury

            4. Oskar Błaszczyk - Sowa Mądra głowa

            5. Lena Szwedziak- Ambasador Kultury

            Ib

            1. Krzysztof Słowikowski - Pracowity jak Mrówka

            2. Hanna Kołuda - Ambasador Kultury

            3. Olaf Kaczmarek - Mały Sportowiec

            4. Antoni Snelewski - Mały Artysta

            IIa

            1. Róża Grędecka- Pomocna Dłoń

            2. Pola Sznajder- Pomocna Dłoń

            3. Jan Gebler- Mierzwa- Sowa Mądra Głowa

            4. Szymon Hajdys- Mały Sportowiec

            IIb

            1. Piotr Wiliński- Sowa Mądra Głowa

            2. Stefan Piątek- Mały Sportowiec

            3. Amelia Mirowska- Mały Artysta

            IIIa

            1. Szymon Sznajder - Sowa Mądra Głowa

            2. Julia Rogowska - Pracowita jak Mrówka

            3. Matylda Jańczak - Mały Artysta

            4. Kamil Cebula  - Pracowity jak Mrówka 

            5. Paulina Kozłowska - Pomocna Dłoń

            IIIb

            1. Zofia Pilarska- Pracowita jak Mrówka

            2. Jakub Jaworski - Pracowity jak Mrówka

            3. Alicja Kuryluk- Pracowita jak Mrówka

            4. Natan Grzelczyk - Sowa Mądra Głowa

            IV

            1. Michał Król - Ambasador Kultury

            2. Konrad Nowakowski - Pomocna Dłoń

            3. Paweł Stechni - Sowa Mądra Głowa

            4. Jan Szulc - Mały Artysta 

            5. Maurycy Pietras - Mały Sportowiec

            V

            1. Karolina Kulon- Sercem  do Serca

            2. Maria Szumińska- Sercem  do Serca

            3. Jagoda Sierna- Sercem  do Serca

            4. Adam Miżałek- Ambasador Kultury i Bezpieczeństwa

            VI

            1. Emilia Brendel - Lider Samorządności

            2. Szymon Gulak - Pasjonat

            3. Wiktoria Eljasik - Ambasador Kultury

            4. Dominik Lewandowski-Słonina - Ambasador Kultury

            VIIa

            1. Antek Klimaszewski - Ambasador Kultury

            2. Marcin Wolski - Sercem do Serca

            3. Kamil Laskowski - Herkules Nauki

            4. Hubert Fijałkowski - Herkules Nauki

            5. Natalia Kowalczyk - Poszukiwacz Wiedzy

            VIIb

            1. Milena Świątkowska- Pasjonat

            2. Barbara Klimaszewska- Artysta 

            3. Julia Sadowska- Sportowiec

            4. Oliwia Król- Sercem do Serca

            5. Filip Marchewka- Ambasador Kultury i Bezpieczeństwa

            VIIIa

            1. Wiktoria Wosik - Ambasador Kultury i Bezpieczeństwa

            2. Maja Daniłowicz - Artysta

            3. Adam Gośliński - Lider Samorządności

            4. Michał Janaszkiewczi - Poszukiwacz Wiedzy

            VIIIb

            1. Piotr Lewandowski- Sportowiec
            2. Kacper Hazy- Sportowiec
            3. Aniela Fijałkowska- Artysta
            4. Zuzanna Pyżalska- Sercem do Serca
            5. Hanna Redak Snelewska- Sercem do Serca
          • Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego promującego postać Janusza Korczaka:

          • „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej”.

            Kategoria klas I – IV:

            I miejsca ex aequo:

            Piotr Ostrowski,klasa IIId

            Szkoła Podstawowa nr1 im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim

            Konrad Nowakowski, klasa IV

            Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj

            II miejsce:

            Zofia Turewicz,klasa IIa

            Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj

            III miejsce:

            Lena Frątczak, klasa IVa

            Szkoła Podstawowa nr4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Aleksandrowie Łódzkim

            Wyróżnienie dla Jana Szulca, klasa IV

            Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj

             

            Kategoria klas V – VIII:

            I miejsca ex aequo:

            Zuzanna Sowińska, klasa VIb

            Szkoła Podstawowa nr4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Aleksandrowie Łódzkim

            Ada Nowakowska, klasa VIIc

            Szkoła Podstawowa im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu

            II miejsce:

            Maciej Pietrzak, klasa Va

            Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj

            III miejsce:

            Małgorzata Wrzosek, klasa VIIb

            Szkoła Podstawowa im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu

            Wyróżnienie dla Anny Kaczmarek, klasa Va

            Sportowa Szkoła Podstawowa nr3 im. Józefa Jaworskiego w Aleksandrowie Łódzkim

          • Nominacja

          • Miło nam podzielić się informacją o nominacji naszej szkoły do Nagrody im. Janusza Korczaka, inicjatywy organizowanej przez Uczelnię Korczaka. Celem nagrody jest uhonorowanie osób i instytucji, które stosują filozofię pedagogiczną Korczaka w praktyce lub propagują jego myśl. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są przez Polską Akademię Janusza Korczaka – projekt Uczelni Korczaka . Nasza szkoła otrzymała nominację w kategorii placówek edukacyjnych, organizacji, fundacji i instytucji za wdrażanie korczakowskich idei. Znaleźliśmy się w zacnym gronie nominowanych, wśród których są m.in.: Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Ronalda McDonalda, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Mały Duży Człowiek. Kapituła Konkursu ogłosi laureatów Nagrody im. Janusza Korczaka 10 maja 2022 r.